sobota, 8 października 2011

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, na rozdrożach krajowej 16 z 65 - czyli gdzie to jest

Z kanienia na kanien
Skowronecek skace.
Tak i moje serce
Zawse we mnie płace.
Ojculek z matecko
Pod zimie sie skryli
A mnie Sierotecke
W świecie zostazili
(Fragment piosenki ludowej)

Kraj, gdzie skowronek przysiada na kamieniu rozpościera się pomiędzy Prostkami na południu, Kalinowem na wschodzie, Margrabową (zgadnijcie, co to?) i Świętajnem na północy i wreszcie Orzyszem na zachodzie. Nie są to Wielkie Jeziora Mazurskie, ale małe też może być piękne. Wiem, co mówię - mam wzrost ciut mniej niż średni.
Geograficznie nazywamy tę część Mazur Pojezierzem Ełckim. Ci, którym nie chce się żwawo pedałować określają nasze 26030 km2 jako teren silnie pagórkowaty. Prawdą jest, że bywa odrobinę nierówno ale zaraz "silnie"!
Ełk i inne okoliczne miejscowości wyłaniają się z wyrębów puszczańskich w końcu XIV wieku. Dawniej te ziemie zwane były Sudowią i zamieszkane przez plemiona pruskie w naturalnych warunkach leśnych, nie były raczej widoczne na mapach satelitarnych.
Nie chcę być posądzany o "ukrytą opcję niemiecką", ale chyba powszechnie wiadomo, że nowoczesna historia Mazur południowo-wschodnich zaczyna się od ekspansji Krzyżackiej i między innymi od wzniesienia grodu obronnego, zamku będącego bazą wypadową w zaciekłej walce z Sudowami. Później historia nie szczędziła biedy i wojen. To prawie cud, że rozkwitły tu urodziwe i dość ludne miasta. A może nie cud, nie czary ale upór i praca. Tu zajęły mnie głębsze rozmyślania, z których lepiej się wynurzę. Za wcześnie jednak na kropkę, więc postawię znak zapytania...
Co stało się z Sudowami? Czy zostały jakieś ślady po dawnych plemionach? Jaki jest los zamku Krzyżackiego teraz? Gdzie są Krzyżacy, czy zostali jacyś? Kto tu teraz mieszka? Kim jest dzisiejszy Mazur? Jak to możliwe, że Krzyżacy używali takich nazw jak Ełk i nie wyginęli rychło wskutek licznych złamań języka? Czy Mazury wróciły do Macierzy (skoro wróciły, to musiały wcześniej być)?

1 komentarz:

  1. Witaj Mazurze.:)Troszkę historii - bardzo ciekawe, no i przyznam nieśmiało, że teraz dopiero dowiaduję się tak dokładnych wiadomości.:)Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.:)

    OdpowiedzUsuń